Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçu Nedir? Ne İş Yapar?

Yaşam koçluğu, bireyin kişisel gelişimlerini desteklemek, hedeflerini belirlemesine yardımcı olmak, potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasına ve yaşam hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için verilen bir hizmettir.
Yaşam koçluğu, yaşam koçu ve danışan arasındaki yaratıcı ortaklıktır. Bu ortaklıkta, yaşam koçunun yaptığı genel çalışma alanlarının bir kısmı aşağıdaki gibidir;

  • Danışanın, istediği hedeflere ulaşabilmesi için hayat tarzına uygun bir bakış açısı kazanmasını sağlamak,
  • Danışanı, kendi potansiyelini keşfetmesi ve bu potansiyeli geliştirmesi için motive etmek,
  • Danışanın hedeflerine, kişiliğine ve bakış açısına en uygun olan eylem planları ve stratejiler geliştirmek,
  • Danışanın daha fazla sorumluluk almasını sağlamak için bakış açısını geliştirmek, karşısına çıkan olayları farklı yollarla ve yöntemlerde değerlendirebilmesini sağlamak,
  • Etkili, dengeli ve başarılı bir yaşam sürmesi için danışanın; doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlamak,
  • Doğru sorularla danışanın ihtiyaç duyduğu cevaba ulaşmasını kolaylaştırmak.

Yaşam Koçu Faydaları Nelerdir?

Yaşam koçluğu, bireylerin hayatta ulaşmak istedikleri hedefleri belirlemelerine yardımcı olur. Koçlar, bireylerin potansiyellerini keşfetmelerine ve kendilerine uygun hedefler belirlemelerine yardımcı olur. Bireylerin hayatlarında önemli değişiklikler yapmak istediklerinde, yaşam koçları onlara yol gösterir bunların yani sıra büyümelerini ve başarılarını engelleyebilecek olumsuz kalıpları belirleyebilir. Ayrıca yaşam koçluğu, bireylerin kendilerine olan güvenlerini arttırabilir. Koçlar, bireylerin güçlü yönlerini belirlemelerine ve bunları kullanarak hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurlar.

Yaşam koçu ile çalışmak bireylerin hayatlarında daha mutlu, daha tatmin edici ve daha anlamlı deneyimler yaşamalarına yardımcı olabilir. Koçlar, bireylerin hayatlarındaki olumsuz etkileri belirlemelerine ve bunları değiştirmek için gereken adımları atmalarına yardımcı olurlar. Bireylerin hayat kalitesi arttıkça, daha fazla mutluluk, tatmin ve başarı hissederler. Danışan profesyonel ve kişisel olarak başarılı olmakta zorlanıyor ise, pozitif bir iş-yaşam dengesi kurmalarına yardımcı olurlar.

İlişkilerin geliştirilmesi de yaşam koçluğunun önemli konularından biridir. Kişilerin ilişkilerindeki zorluklarla başa çıkmalarına ve daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilir. Koçlar, bireylerin iletişim becerilerini geliştirmelerine, kendilerini ifade etmelerine ve başkalarıyla daha iyi bir şekilde etkileşime girmelerine yardımcı olurlar.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçluğu, genellikle benzer alanlarda deneyim sahibi olan
insanların özel eğitimler alarak profesyonel bir koç olarak çalışmaya başladığı bir meslektir. Yaşam koçluğu eğitimleri, uluslararası akreditasyonlara sahip koçluk okullarında veya eğitmenlerden alınabilir. Koçluk, profesyonel bir alandır. Kişilerin iyi bir koç olmak için gerekli becerileri öğrenmeleri ve pratik yapmaları önemlidir.

Yaşam Koçu Neden Önemlidir?

İnsanlar temelde ihtiyaç giderme ve isteklerine yönelme üzerine yaşamlarını sürdürmektedirler. Koçluk bu ihtiyaç ve isteklere ulaşmak için yolu kısaltır. İhtiyaç ve isteklere ulaşmak ancak değişimle mümkündür. İnsanlar değişimin sağlanması içinde çeşitli durumlarda desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Yaşam Koçu Nerede Çalışır?

Yaşam koçu, kişinin gerçekçi hedefler belirlemesine, seanslarda interaktif olmasına rehberlik eder. Tavsiyede bulunmazlar, size uygun çözümler beraber değerlendirilir. Bu süreçte kişi için en sağlıklı ve kendisini en mutlu, huzurlu kılacak olanı bulmasına odaklanılır.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar?

Yaşam koçu birçok iş yapar. Bireysel olarak ya da ailelerin düzeninin sağlanmasını başta sayabiliriz. Hizmet sağladığı alan ne ile ilgili ise o alanda çalışmalar yapar. Hizmet verdiği kişilerin yaşamında olan olumsuzlukları giderir. Hayattaki huzursuzluklarını gidermede yardımcı olur. Kişilerin hayatlarını ve kariyerlerini planlamalarında onlara yardımcı olur.

© Telif Hakkı - Münevver Ata