İlişki Koçluğu

İlişki Koçu Nedir?

İlişki koçluğu, bireyin ya da çiftin sağlıklı ve güçlü olarak yaşamlarına devam edebilmelerini sağlamak üzere asıl hedefine kişileri değil, ilişkinin kendisini koyan bir koçluk türüdür.

İlişki Koçu Ne İş Yapar?

İlişki koçluğu, sadece ilişki koçluğunu meslek olarak yapmak isteyenler için değil aynı zamanda kendi ilişkisinde veya ilişkilerinde mutlu olup, iletişimin sihirli dünyasını keşfetmek isteyenler için kazanılması gereken bir yetkinlik becerisidir.

İlişki koçluğu nasıl yapılır?

İlişki koçları, iletişim becerilerini geliştirmek, çatışma yönetimi stratejileri öğrenmek, duygusal bağları güçlendirmek ve sevgi dolu bir ilişkiyi sürdürmek için danışmanlarına özel çalışmalar hazırlar ve uygularlar.

İlişki Koçu ile Çalışma Süreci Nasıl Olur?

Bir ilişki koçu, ilişkideki hedefleri belirlemenize, karşılıklı mevcut ortaklığınızı anlamanıza, evliliğinizde ilerleme kaydetmenize ya da uzun vadeli romantizminizi bir üst çıtaya çıkarmanıza yardımcı olur.

İlişki Koçu Hangi Alanlarda Çalışır?

İlişki koçu, bir beraberlikten ne istediğinizin özünü hızla meydana çıkarmanıza, kötü hissettiren konularda size rehberlik etmeye ve korkularınızla yüzleşirken ya da gerçek isteklerinizi keşfederken adeta güvende hissedeceğiniz bir koza oluşturmanıza ön ayak olur.

Kimler İlişki Koçuna İhtiyaç Duyarlar?

Sağlıklı aile ilişkileri sağlamak da, aile içi iletişim sorunların çözümün de, aile bireylerinin bireysel becerilerinin gelişmesinde, çocuk-anne -baba ilişki üçgeninde ilişkileri dengelemede sorunlar yaşadığını düşünen kişiler, İlişkilerinde dengeyi sağlamak ve huzuru yakalamak adına kendi ve eşinin/sevgilinin farkındalığının arttırmasını isteyen kişiler.
Ayrıca iş hayatında kendisini daha iyi anlatmak isteyen, karşındaki kişileri daha net anlamak, hem birebir hem ekip çalışmalarında anlamak ve anlaşılmak isteyen kişiler ilişki koçuna ihtiyaç duyabilirler.

© Telif Hakkı - Münevver Ata